הפיכה, עיר-מדינה

הפיכה, עיר-מדינה

משחק מהיר ומיוחד של תככים, מזימות ואינטראקציה חברתית. האחרון ששורד מנצח!
הנה חלק קצר על המשחק הפיכה שנכתב בידי גיא לבנבראון שהואיל בטובו שנפרסם כאן את שכתב בבלוג שלו – betochhakufsa.wordpress.com
לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן

הפיכה!!!

לשני הטיולים הלכנו עם אנשים שלא נכנסו (עדיין) לעולם המשחקים. אז כשאני מציג אנשים חדשים למשחקי קופסה, אני מחפש משחק בלי הרבה חוקים שיהיה קל ללמוד, אבל עם עומק מחשבתי שלא יזלזלו במקצוע, וגם שיהיה קצר, למקרה שמישהו לא הבין, פשוט עושים עוד משחק. יש לי כמה אפשרויות, אבל בדרך כלל אני הולך להפיכה (coup באנגלית, בעברית נקרא "הפיכה עיר מדינה" תורגם והופץ ע"י הקוביה ומשחקי ליאם). המשחק (2-9 שחקנים, גילאי 10+, 70 ש" עלות מומלצת לצרכן) לוקח 10 דקות סיבוב, וזה משחק של אחרון ששורד מנצח. במשחק יש שני רכיבים, קלפים שמייצגים את הדמויות (5 דמויות – דוכס, מתנקש, רוזנת, קפטן ושגריר) וכסף.

כל אחד בתחילת המשחק מקבל שני קלפים ושני מטבעות. בתורך אפשר לעשות אחד מתוך כמה פעולות:
לקחת מטבע מהבנק
"סיוע חוץ" – לקחת שני מטבעות מהבנק
או "הפיכה"- לשלם 7 מטבעות ולחסל לאחד השחקנים האחרים את אחד הקלפים שלו.
בנוסף יש פעולות שתלויות בקלפים: אם יש לך את הדוכס אפשר "לקחת מס" 3 מטבעות מהבנק. הדוכס גם יכול לחסום שחקנים אחרים מלקבל סיוע חוץ (לקחת שני מטבעות).
אם יש לך את המתנקש אפשר "להתנקש" לשלם רק 3 מטבעות (במקום 7 בבפעולת הפיכה) כדי לחסל למישהו קלף, אבל אם יש לו את הרוזנת (קונטסה) הוא יכול לחסום התנקשות כזו.
אם יש לך את הקפטן, אפשר לגנוב לשחקן אחר שני מטבעות ולחסום גניבות ממך.
ואם יש לך את השגריר (אמבסדור) אפשר להחליף קלפים מהיד עם קלפים מהקופה.
החסימה עובדת באותו הרגע, לדוגמא עטר אומרת "יש לי קפטן ואני גונבת ליונתן 2 מטבעות" יונתן עונה "גם לי יש קפטן ואני חוסם את הפעולה" . מי שהפעולה שלו נחסמה סיים את תורו. הרעיון מאחורי המשחק שהקלפים ביד חבויים, ואף אחד לא יודע מה באמת יש לך שם, אז אפשר לשקר ולהגיד "יש לי את הדוכס" ולקחת 3 מטבעות מהבנק גם אם אין. העניין הוא שאם מישהו חושב שאת משקרת הוא יכול להאשים אותך, ואז צריך להראות לו את הקלף. אם שיקרת את צריכה לחסל את אחד הקלפים שזה אומר להפוך אותו עם הפנים למעלה, ויותר אין לך את היכולת שלו. אם באמת יש לך מה שאמרת, מי שטען ששיקרת צריך לחסל קלף אחד שלו, והקלף שנגלה מוחלף בקלף אחר מהקופה. כך המשחק מתקדם, עד שנשאר רק שחקן אחד עם קלפים והוא המנצח.

המשחק נראה עם הרבה חוקים אבל הוא בא עם קלף עזר לשחקן שמסכם את כל הפעולות ופעולות הנגד, ותוך שני סיבובים כבר כולם קולטים את התפקידים השונים.

הוא משלב שקרים, פסיכולוגיה ופסיכולוגיה הפוכה ומתאים מאוד לאירועים חברתיים, כי הוא מעודד תקשורת בין האנשים (וכמו כל תקשורת בריאה, כוללת שקרים) הרבה הומור והנאה. הוא מתאים מאוד לשחקנים מתחילים בגלל כל הסיבות לעי"ל ובמפגשים ראשונים זה המשחק המועדף עלי. הוא פחות מתאים לילדים כי הם לא יודעים לשקר כמו שצריך. להערכתי הוא גם המשחק ששיחקתי בו הכי הרבה (מתחרה בwerewolf) , כי כמעט כל מפגש עם הקבוצה אנחנו עושים כמה סיבובים שלו.
גילוי נאות: אין לי קשר לאף אציל, אבל אם איזה דוכס ירצה לאמץ אותי, יש על מה לדבר.