משחקי קופסא בגילאים המוקדמים

משחקי קופסא בגילאים המוקדמים

משחקי קופסא בגילאים המוקדמים

מה שילדכם באמת הכי רוצה, וצריך- הוא לבלות זמן אתכם ללא מטרה ספצפית מעבר להנאה משותפת והקשבה.

שום דבר לא מחזק יותר את ההערכה העצמית שלהם מזה! אז למה לא לשלוף היום בערב משחק קופסא ישן ולשחק איתם?
משחקים הם דרך קלה ומצוינת לבלות זמן שהתפנה באופן ספונטני או יזום, להנאה משותפת.
בונוס נוסף שמקבלים מערב כזה – משחקי קופסא עשירים בהזדמנויות למידה.
הם מספקים את יצריהם התחרותיים של הילדים ואת הרצון שלהם לשלוט במיומנויות ומושגים חדשים, כגון:

• הכרת מספרים וצורות, ספירה כמותית, ועוד היד נטויה

• הכרת האותיות , הבנת הנקרא

• תפיסה חזותית, זיהוי צבעים

• תיאום עין-יד, קואורדינציה, ומהירות כמו בבלוק אאוט.

משחקים אינם צריכים להיות ברמה אקדמית כדי להיות חינוכיים. רק מכוח המשחק איתם ניתן ללמוד מיומנויות חברתיות חשובות כגון: תקשורת מילולית כמו שמאד מורגש בדיקסיט, שיתוף, המתנה לתור, מסחר חליפין, ואינטראקציה עם אחרים.

משחקי לוח יכולים לטפח את יכולות המיקוד, ולהאריך את טווח הקשב של הילדים על ידי עידוד להשלמת משחק מרגש, ומהנה.
משחקי קופסא פשוטים כמו מלך טוקיו וקטאן יכולים להציע מיומנויות של התמודדות עם חיים מעבר למשחק: המזל שלך יכול להשתנות באופן מיידי – לטובה או לרעה.
אחד המסרים הטמונים במשחקי לוח הוא: לעולם אל תוותרו! אם אתם מרגישים שלא הולך לכם, ייתכן שתוך רגע קצר הכל ישתנה לטובה- אם רק תישארו במשחק עוד כמה מהלכים. ..🙂

למשחקי לוח יש גבולות ברורים. אנו חיים בחברה מורכבת, והילדים צריכים גבולות ברורים כדי להרגיש בטוחים. על ידיהגדרת חוקים ברורים לשולחן המשחקים – בדומה לחוקים במשחקי טניס וכדורגל בשלבי בגרות יותר מאוחרים, נוכל לעזור לילדים להמיר את הצד הפחות מרוכז והלא עקבי שלהם למאורגנת יותר, בוגרת, וחברתית. אחרי הכל, הישארות בתוך גבולות (וללא חריגה לתוך שטח אישי של האחר למשל) הוא דבר חיוני כדי לנהל חיים חברתיים ולימודיים מוצלחים.

כמה מילים על זכייה-

ילדים יכולים לקחת משחק מאד ברצינות, לכן חשוב שנעזור ונדריך אותם בתהליך התחרות. כאשר ילד מפסיד נקודות במשחק, באמת מרגיש לו עצוב; כאשר הוא עולה גבוה וצובר נקודות ומצליח, הם גאים ומאושרים להפליא- גם אם אנחנו מבוגרים יודעים שזה קרה רק במקרה ומזל. לכן, צריך לעזור לאזן את ההנאה של ילדכם כאשר הם משחקים משחקים וללמד אותם איך לנהל תסכול, והפסד ולהבין שזהו בסופו של יום רק משחק.

לגילאי 3, 4, 5 הרגשת הנצחון הוא דבר קריטי לתחושה של שליטה של הילד. בגילאים האלה זה בסדר "לעזור" להם לנצח. בגיל 6, הילדים מתחילים להפנים את כללי המשחק ההוגן,אך עדיין לא נהנים מההרגשה של חוסר הצלחה במשחק. אז גם בסדר עם גילאי 6 לעשות "תיקון" להוראות המשחקים ולעזור להם לנצח, אם מרגישים שזה מה שהם צריכים. אני ממליץ לכם להכיר בצורך של הילד שלכם עבור כללים מיוחדים. בתחילת המשחק, ייתכן שתרצו לשאול, "האם אנחנו משחקים על עם ההוראות הרגילות או עם ההוראות הקלות יותר היום?"

בחירת המשחק הנכון לכל גיל-

בעוד שבטווח הארוך אנחנו כהורים ומחנכים צריכים ללמד את הילדים שלנו ערכים, אתיקה, כישורים אקדמיים, ואת החשיבות של משחק לפי הכללים, בשנים הראשונות של הילדים המטרות העיקריות של המשחקים היא לעזור לילדים להיות יותר בטוחים בעצמם ושאפתניים וגם כדי שיהנו לשחק עם אחרים. אם אתם משחקים עם יותר מילד אחד, חלקו את המשפחה לקבוצות, ותנו לכל ילד תפקיד שהוא יכול לבצע בצורה טובה כמו להיות אחראי על לגלגל את הקוביות (שזה כביכול תפקיד חשוב, כי זה יקבע מה שיקרה במשחק), וילד גדול יותר את העבודה של לחלק את המשאבים במשחק קטאן.
אני לא יודע מה איתכם אבל הילדה שלי רק בת שנה ואני כבר לא יכול לחכות שהיא תגדל ותתחיל לשחק משחקי לוח 🙂